Podczas VI Międzynarodowego Kongresu Cyfrowa Regeneracja Miast  (9-10 kwietnia 2025) rozmawialiśmy o tym jak  prowadzić miejskie polityki uwagi i jak można o nich myśleć interdyscyplinarnie. W spotkaniu udział wzięli:  Magdalena Bigaj (prezeska, Fundacja "Instytut Cyfrowego Obywatelstwa" ), Katarzyna Janota (projektantka, prezeska Fundacji Grupa Robocza), Małgorzata Kuciewicz (architektka, Kolektyw Centrala),  Przemysław Pałka (Uniwersytet Jagielloński). Spotkanie moderatowała Anna Cieplak (pisarka, prezeska Fundacji Pracownia Współtwórcza). 




Przez ostatnie dwa tygodnie, wraz z przedstawicielami i przedstawicielkami innych organizacji społecznych (Panoptykon, Centrum Cyfrowe, Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, Fundacja Instrat, Internet - Czas działać) i projektu Clementea, pracowaliśmy nad rekomendacjami do Strategii Cyfryzacji Państwa do 2035 roku. Powstał dokument pt. "Od cyfryzacji do polityki technologicznej państwa", napisany z takim oto przesłaniem: 

"Potrzebujemy w Polsce polityki technologicznej powiązanej z polityką społeczną, kulturalną i naukową. Taka polityka nie może uciekać od głębszych pytań – o wizję świata, społeczeństwa i człowieka w epoce cyfrowej".

Wyodrębniliśmy cztery naszym zdaniem kluczowe obszary, których dotyczą rekomendacje:
1. Suwerenność technologiczna;
2. Sprawne i praworządne państwo;
3. Bezpieczeństwo obywateli i obywatelek (dzieci, pracowników i pracowniczek, konsumentów i konsumentek) w przestrzeni cyfrowej;
4. Ucząca krytycznego myślenia i empatii edukacja technologiczna.

Rekomendacje są precyzyjne i można w całości zapoznać się z nimi tutaj.

Bardzo zachęcamy, aby się z nimi zapoznać, bo ta strategia, jeśli byłaby realizowana, ma fundamentalne znaczenie dla naszej przyszłości!




Bardzo dziękujemy za zaproszenie do cyklu “Myślnik”  w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie!
Prowadzenie: Piotr Augustyniak
Goście: Anna Cieplak & Michał Krzykawski (Fundacja Pracownia Współtwórcza)
Filozoficzny stand-up: Adam Wietrzyńsk
i Muzyka na żywo: Marek Pospieszalski.
Scenografia & kostiumy: Aleksandra Grabowska.
Produkcja: Bożena Sowa
Zdjęcia: Bartłomiej Domagała






Już 9 października premiera książki Justyny Sucheckiej (przewodniczącej rady naszej fundacji, ale przede wszystkim najlepszej dziennikarki edukacyjnej w Polsce i autorki wspaniałych książek) Cała nadzieja w szkole.  Cieszymy się tym bardziej, że pierwszy rozdział został poświęcony uwadze. 




Zapraszamy na III Kongres  Ekonomiczny Regeneracja do Dąbrowy Górniczej! Za zaproszenie dziękujemy Polskiej Sieci Ekonomii. Spotkanie nas na dyskusjach w ramach dwóch ścieżek: “Ekopolis” oraz “Edu_innowacje”.




Zapraszamy do Białegostoku!
W ramach konferencji, której organizatorami są Michał Krzykawski (Uniwersytet Śląski, Fundacja Pracownia Współtwórcza) i Eliza Urwanowicz-Rojecka (Galeria Arsenał) wystąpimy w części: “TECHNOPOETYKA. Techniki, rośliny, miejsca” oraz “ŻYCIE UMYSŁU PO AUTOMATYZACJI. 



Dziękujemy Wam z piękna spotkanie na Festiwalu Po drodze w Śremiu!  25 sierpnia przeprowadziliśmy warsztaty Jak odzyskać czas wolny w środowisku cyfrowym? (Anna Cieplak i Michał Krzykawski), a wcześniej Anna Cieplak wzięła udział w rozmowie z Rafałem Żakiem o czytaniu w dobie ekranów. Z Instytutem Reportażu niedługo nasze drogi skrzyżują się ponownie!  Czekajcie na jesienne ogłoszenia.





28 lipca odbył się alternatywny spacer po centrum Katowice przeprowadzony przez naszą fundację! 
Zastanawialiśmy się nad przepływami energii i materii w mieście, odwołując się do dwóch wielkich metafor miasta: miasta-maszyny i miasta-organizmu. Udało nam się wspólnie opisać teoretycznie i literacko czasoprzestrzeń miejską, w której spotykają się człowiek, technika i przyroda.  Rozmawialiśmy, eksperymentowalimy, ale  i szukaliśmy nowych perspektyw na dobre życie w mieście w duchu TECHNOPOETYKI.  Za zaproszenie dziękujemy Instytutowi Korfantego i dr Małgorzacie Tkacz-Janik! 




Fot. Irena Kontny, Małgorzata Tkacz-Janik
 
Za nami Literacki spacer sensoryczny - debiuty i niespodzianki, podczas którego zaprosiliśmy Was do udziału w immersyjnym doświadczenia literackim offline w Sosnowieckiej MEDIATECE. Było to wydarzenie finałowe warsztatowej części projektu Czytać, pisać, uważać realizowanego ze środków MKiDN w ramach funduszu promocji kultury. Podczas czytania wystąpili debiutanci i nie-debiutanci, w kolejności alfabetycznej: Ruta Brodzik, Wojciech Brzoska, Aleksandra Dudek, Weronika Górska, Sylwia Jaworska, Paweł Lekszycki, Roch J. Marsiewicz, Agnieszka Makola-Szczepańska, Marzena Orczyk, Szymon Pl, Małgorzata Wandasiewicz, Zbigniew Rokita. Za pomoc w realizacji warsztatów i organizacje dziękujemy Sarze Nowickiej i Magdalenie Boczkowskiej!





Fot. Magdalena Boczkowska, Marcin Musiał

Za nami seria spotkań w ramach projektu “Czytać, pisać, uważać” finansowanego przez MKiDN w ramach funduszu promocji kultury.  Gośćmi i gościniami naszych spotkań byli: Magdalena Bigaj, Tomasz Stawiszyński, Paweł Boguszewski, Karolina Lewestam, Marek Szymaniak. Więcej szczegółów znajdziecie na naszym fanpage’u!






Zapraszamy na warsztaty:




Piszesz lub chcesz zacząć przygodę z pisaniem, a przy tym lepiej poznać siebie i zadbać o swój dobrostan? Przyjdź na warsztaty literackie, połączone z eksperymentami i autorefleksją!

Poza tworzeniem własnych tekstów  w przyjaznej i twórczej atmosferze, poznasz innych młodych ludzi, którzy piszą.  Dowiesz się też, jak zmienia się literatura pod wpływem otoczenia cyfrowego i jak zadbać o swoją uwagę, aby móc pisać i czytać, uważnie i w zgodzie ze sobą.

Twoją twórczość, powstałą w ramach zajęć, zaprezentujemy razem w Zagłębiowskiej MEDIATECE!

Kiedy? 22 maja, 29 maja, 12 czerwca, 18 czerwca, godz. 16:00- 19:00

Otwarty Silent Reading/Spacer wraz z prezentacją efektów warsztatów: 19 czerwca, godz. 17:30

Gdzie? Zagłębiowska MEDIATEKA w Sosnowcu, ul. Kościelna 11

Jak się zgłosić? Zgłoszenia prosimy wysyłać do 19 maja na adres: fundacja.wspoltworcza@gmail.com w wiadomości podając tytuł „Warsztaty twórczego pisania” a w treści podając imię i adres e-mailowy zgłaszanej osoby. 

UWAGA! O udziale decyduje kolejność zgłoszeń! Liczba miejsc jest ograniczona.

Prowadzenie:  Anna Cieplak  + (gościnnie) Katarzyna Janota


Warsztaty i spotkania są częścią projektu „Czytać, pisać, uważać - program wzmacniania kompetencji czytelniczych w epoce cyfrowej”.
Działanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Fundacja Pracownia Współtworcza na WUD SIlesia!
Jesteśmy partnerem  Festiwalu WUD Silesia 2024.





Co znaczy wiedzieć i nie wiedzieć po automatyzacji? Tym pytaniem Michał Krzykawski otworzył sobotnią konferencję, odbywającą się podczas Festiwalu “Miasto Wiedzy”. Automatyzacja procesów myślowych i przejawów życia umysłu, oprócz tego, że nie wiemy, jakie będą jej dalekosiężne skutki, spowodowała, że zmianie uległ status wiedzy i niewiedzy, podobnie jak procesy ich wytwarzania. Michał opowiedział o znaczeniu wiedzy w tych nowych warunkach technologicznych, precyzując na czym polega funkcjonalne rozróżnienie wiedzy i informacji. Lepsze zrozumienie tej różnicy jest potrzebne do dobrego życia w infosferze jako środowisku poznania i myślenia. Odwołując się do wybranych wątków z rozbudowanej myśli Bernarda Stieglera (indywiduacja, deproletaryzacja, farmakon), nasz prelegent zapytał o projektowanie jako filozofowanie. Nie o filozofię projektowania, nie o design thinking, lecz o projektowanie jako formę myślenia – filozofię praktyczną, która obmyśla otwarte podpory dla przyszłej myśli i pochodzące z niej różnorodne formy wiedzy.  Tego samego dnia wzięliśmy udział w panelu O badaniach poprzez sztukę z dr Hanną Sitarz-Pietrzak.  Rozmowę moderowała Agata Nowak.  Podczas debaty mieliśmy okazję poruszyć kilka wątków zwiazanych z działalnością naszej fundacji a związanych z pracą ze społecznością. 
Nasze wystąpienia podczas konferencji poprzedził dwudniowy warsztat Uwaga i alfabetyzm w środowisku cyfrowym, który przyprowadziliśmy na ASP w Katowicach. Wzięli w nim udział projektanci, nauczycielki, animatorzy kultury i nauczyciele akademiccy.  Dziekujemy Wam za udział i inspirujące rozmowy!