Bardzo dziękujemy za zaproszenie do cyklu “Myślnik”  w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie!
Prowadzenie: Piotr Augustyniak
Goście: Anna Cieplak & Michał Krzykawski (Fundacja Pracownia Współtwórcza)
Filozoficzny stand-up: Adam Wietrzyńsk
i Muzyka na żywo: Marek Pospieszalski.
Scenografia & kostiumy: Aleksandra Grabowska.
Produkcja: Bożena Sowa
Zdjęcia: Bartłomiej Domagała






Już 9 października premiera książki Justyny Sucheckiej (przewodniczącej rady naszej fundacji, ale przede wszystkim najlepszej dziennikarki edukacyjnej w Polsce i autorki wspaniałych książek) Cała nadzieja w szkole.  Cieszymy się tym bardziej, że pierwszy rozdział został poświęcony uwadze. 




Zapraszamy na III Kongres  Ekonomiczny Regeneracja do Dąbrowy Górniczej! Za zaproszenie dziękujemy Polskiej Sieci Ekonomii. Spotkanie nas na dyskusjach w ramach dwóch ścieżek: “Ekopolis” oraz “Edu_innowacje”.




Zapraszamy do Białegostoku!
W ramach konferencji, której organizatorami są Michał Krzykawski (Uniwersytet Śląski, Fundacja Pracownia Współtwórcza) i Eliza Urwanowicz-Rojecka (Galeria Arsenał) wystąpimy w części: “TECHNOPOETYKA. Techniki, rośliny, miejsca” oraz “ŻYCIE UMYSŁU PO AUTOMATYZACJI. 



Dziękujemy Wam z piękna spotkanie na Festiwalu Po drodze w Śremiu!  25 sierpnia przeprowadziliśmy warsztaty Jak odzyskać czas wolny w środowisku cyfrowym? (Anna Cieplak i Michał Krzykawski), a wcześniej Anna Cieplak wzięła udział w rozmowie z Rafałem Żakiem o czytaniu w dobie ekranów. Z Instytutem Reportażu niedługo nasze drogi skrzyżują się ponownie!  Czekajcie na jesienne ogłoszenia.





28 lipca odbył się alternatywny spacer po centrum Katowice przeprowadzony przez naszą fundację! 
Zastanawialiśmy się nad przepływami energii i materii w mieście, odwołując się do dwóch wielkich metafor miasta: miasta-maszyny i miasta-organizmu. Udało nam się wspólnie opisać teoretycznie i literacko czasoprzestrzeń miejską, w której spotykają się człowiek, technika i przyroda.  Rozmawialiśmy, eksperymentowalimy, ale  i szukaliśmy nowych perspektyw na dobre życie w mieście w duchu TECHNOPOETYKI.  Za zaproszenie dziękujemy Instytutowi Korfantego i dr Małgorzacie Tkacz-Janik! 




Fot. Irena Kontny, Małgorzata Tkacz-Janik
 
Za nami Literacki spacer sensoryczny - debiuty i niespodzianki, podczas którego zaprosiliśmy Was do udziału w immersyjnym doświadczenia literackim offline w Sosnowieckiej MEDIATECE. Było to wydarzenie finałowe warsztatowej części projektu Czytać, pisać, uważać realizowanego ze środków MKiDN w ramach funduszu promocji kultury. Podczas czytania wystąpili debiutanci i nie-debiutanci, w kolejności alfabetycznej: Ruta Brodzik, Wojciech Brzoska, Aleksandra Dudek, Weronika Górska, Sylwia Jaworska, Paweł Lekszycki, Roch J. Marsiewicz, Agnieszka Makola-Szczepańska, Marzena Orczyk, Szymon Pl, Małgorzata Wandasiewicz, Zbigniew Rokita. Za pomoc w realizacji warsztatów i organizacje dziękujemy Sarze Nowickiej i Magdalenie Boczkowskiej!





Fot. Magdalena Boczkowska, Marcin Musiał

Za nami seria spotkań w ramach projektu “Czytać, pisać, uważać” finansowanego przez MKiDN w ramach funduszu promocji kultury.  Gośćmi i gościniami naszych spotkań byli: Magdalena Bigaj, Tomasz Stawiszyński, Paweł Boguszewski, Karolina Lewestam, Marek Szymaniak. Więcej szczegółów znajdziecie na naszym fanpage’u!






Zapraszamy na warsztaty:




Piszesz lub chcesz zacząć przygodę z pisaniem, a przy tym lepiej poznać siebie i zadbać o swój dobrostan? Przyjdź na warsztaty literackie, połączone z eksperymentami i autorefleksją!

Poza tworzeniem własnych tekstów  w przyjaznej i twórczej atmosferze, poznasz innych młodych ludzi, którzy piszą.  Dowiesz się też, jak zmienia się literatura pod wpływem otoczenia cyfrowego i jak zadbać o swoją uwagę, aby móc pisać i czytać, uważnie i w zgodzie ze sobą.

Twoją twórczość, powstałą w ramach zajęć, zaprezentujemy razem w Zagłębiowskiej MEDIATECE!

Kiedy? 22 maja, 29 maja, 12 czerwca, 18 czerwca, godz. 16:00- 19:00

Otwarty Silent Reading/Spacer wraz z prezentacją efektów warsztatów: 19 czerwca, godz. 17:30

Gdzie? Zagłębiowska MEDIATEKA w Sosnowcu, ul. Kościelna 11

Jak się zgłosić? Zgłoszenia prosimy wysyłać do 19 maja na adres: fundacja.wspoltworcza@gmail.com w wiadomości podając tytuł „Warsztaty twórczego pisania” a w treści podając imię i adres e-mailowy zgłaszanej osoby. 

UWAGA! O udziale decyduje kolejność zgłoszeń! Liczba miejsc jest ograniczona.

Prowadzenie:  Anna Cieplak  + (gościnnie) Katarzyna Janota


Warsztaty i spotkania są częścią projektu „Czytać, pisać, uważać - program wzmacniania kompetencji czytelniczych w epoce cyfrowej”.
Działanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Fundacja Pracownia Współtworcza na WUD SIlesia!
Jesteśmy partnerem  Festiwalu WUD Silesia 2024.





Co znaczy wiedzieć i nie wiedzieć po automatyzacji? Tym pytaniem Michał Krzykawski otworzył sobotnią konferencję, odbywającą się podczas Festiwalu “Miasto Wiedzy”. Automatyzacja procesów myślowych i przejawów życia umysłu, oprócz tego, że nie wiemy, jakie będą jej dalekosiężne skutki, spowodowała, że zmianie uległ status wiedzy i niewiedzy, podobnie jak procesy ich wytwarzania. Michał opowiedział o znaczeniu wiedzy w tych nowych warunkach technologicznych, precyzując na czym polega funkcjonalne rozróżnienie wiedzy i informacji. Lepsze zrozumienie tej różnicy jest potrzebne do dobrego życia w infosferze jako środowisku poznania i myślenia. Odwołując się do wybranych wątków z rozbudowanej myśli Bernarda Stieglera (indywiduacja, deproletaryzacja, farmakon), nasz prelegent zapytał o projektowanie jako filozofowanie. Nie o filozofię projektowania, nie o design thinking, lecz o projektowanie jako formę myślenia – filozofię praktyczną, która obmyśla otwarte podpory dla przyszłej myśli i pochodzące z niej różnorodne formy wiedzy.  Tego samego dnia wzięliśmy udział w panelu O badaniach poprzez sztukę z dr Hanną Sitarz-Pietrzak.  Rozmowę moderowała Agata Nowak.  Podczas debaty mieliśmy okazję poruszyć kilka wątków zwiazanych z działalnością naszej fundacji a związanych z pracą ze społecznością. 
Nasze wystąpienia podczas konferencji poprzedził dwudniowy warsztat Uwaga i alfabetyzm w środowisku cyfrowym, który przyprowadziliśmy na ASP w Katowicach. Wzięli w nim udział projektanci, nauczycielki, animatorzy kultury i nauczyciele akademiccy.  Dziekujemy Wam za udział i inspirujące rozmowy!